035. Філологія
Освітня програма: Теорія, історія української мови та компаративістика
ОНП «Теорія, історія української мови та компаративістика» спрямована на формування активного дослідника, якому властиві не тільки знання власного предмета дослідження та ґрунтовна обізнаність із сучасними методами досліджень, але й уміння розглядати мову як системне і багатогранне суспільне явище, високий рівень володіння навичками і технологіями пошуку та обробки наукової інформації, викладацькі, аналітично-консультативні та менеджерські навички, поглиблене володіння англійською мовою.
Фахова підготовка розвиває уміння аналізувати та узагальнювати надбання української та закордонної лінгвістики, використовувати в мовознавчому дослідженні загальнонаукові та іншогалузеві методи і прийоми.
Основні напрямки наукових досліджень: українська мова, соціолінгвістика, історія мови, діалектологія, функційно-категорійна граматика, лінгвопрагматика, компаративістика.
Засадничим принципом наукової освіти в КМА є стимулювання самостійної та продуктивної дослідницької діяльності, підтримка фахової активності й прагнення до нових знань, відкритості до комунікації і взаємодії в рамках міжнародної академічної спільноти.
Фахову підготовку і наукове керівництво аспірантів програми забезпечують кафедра української мови, кафедра загального та слов’янського мовознавства факультету гуманітарних наук КМА.
Навчальні результати, передбачені програмою, розвивають здатності активного дослідника до фахової діяльності у трьох сферах:
- Сфера Д (дослідження) — знання фаху й предмета дослідження, ґрунтовна обізнаність із методологічними підходами та сучасними методами наукових досліджень, високий рівень володіння навичками й технологіями пошуку та оброблення наукової інформації;
- Сфера К (комунікація) — виховання здатності до репрезентації та спілкування в межах глобальної наукової спільноти, що передбачає навички мовлення, письма та презентації англійською мовою, а також уміння формулювати результати дослідження в тій формі, яка потрібна для певної мети чи аудиторії, навички викладача;
- Сфера М (менеджмент) — поєднує навички планування та управління науковими проєктами, пошуку наукових грантів, розвиток особистісної ініціативності, уміння формувати робочі групи й дослідницькі спільноти; здатність планувати свою кар’єру.
Усі дисципліни ОНП «Теорія, історія української мови та компаративістика» заохочують до активної роботи над дисертаційним дослідженням, формують здатність критично оцінювати сучасний стан суспільних процесів, гуманітарних досліджень і дискусій, здатність до формування цілісного наукового й культурного світогляду.
Форми навчання максимально наближені до практичної наукової діяльності (конференції, колегіальне обговорення, написання окремих елементів дисертаційної роботи). Велика увага приділяється вивченню англійської мови та підготовці до міжнародної публікаційної активності.
Відповідно до студентоцентрованого підходу аспіранти активно залучаються до співвикладання, колегіального оцінювання та самооцінювання. Викладання здійснюється на засадах колегіальності, відповідальності, високої академічної культури та академічної доброчесності.
Графік освітнього процесу (Академічний календар Докторської школи ім. родини Юхименків КМА) передбачає час на навчальну роботу (2 семестри) і для індивідуальної дослідницької діяльності (2 дослідницькі періоди).
Аспіранти заохочуються до прослуховування навчальних дисциплін понад кредитний мінімум, зазначений у програмі, якщо це відповідає індивідуальним дослідницьким інтересам; використання ресурсів і можливостей неформальної освіти, міжнародного стажування та академічної мобільності.
ОНП «Теорія, історія української мови та компаративістика» акредитована до 01.07.2026 р.
Усе про освітньо-наукову програму PhD «Теорія, історія української мови та компаративістика»
Вартість навчання за контрактом для першого та другого років становить 70 000 грн на рік, для третього та четвертого років — 52 000 грн на рік.