032. Історія та археологія

Факультет гуманітарних наук
Аспірантура
Освітня програма: Історія та археологія

Освітньо-наукова програма сприяє набуттю широкого спектру фахових компетентностей, які необхідні для проведення історичних чи археологічних досліджень на найвищому теоретико-методологічному рівні; використовує активні методи навчання (active learning), а також навчання через дослідження (learning by doing research). Наукове керівництво дисертаційними дослідженнями здійснюється провідними українськими науковцями.

Цикл дисциплін професійної підготовки забезпечує опанування загальними фаховими компетентностями дослідника з історії чи археології відповідно до обраної аспірантом(-ткою) освітньої траєкторії. Опановуючи нормативні дисципліни, аспіранти ознайомлюються з найновішими дослідницькими методологіями, різноманітними історіографічними підходами до історичного та/чи археологічного дослідження, удосконалюють навички джерельної евристики та критики, вчаться використовувати методи суміжних дисциплін (антропології, соціології, лінгвістики). Програма також передбачає випрацювання навичок фахової дискусії, рецензування й представлення результатів свого дослідження — серед важливих програмних результатів, що їх забезпечують нормативні дисципліни професійної підготовки. 

Широка різноманітність вибіркових дисциплін дає змогу здобувачам обирати ті, які забезпечують їх спеціальними знаннями з обраного напряму дослідження відповідно до індивідуальної освітньої траєкторії.

Цикл дисциплін загальної підготовки забезпечує опанування найзатребуваніших компетентностей — від здатності генерувати нові ідеї до їх практичного втілення в життя й комунікації різними мовами. 

Основні напрями досліджень, що розробляються кафедрою історії: 

  • Новітня, нова та ранньомодерна політична історія;
  • Історична антропологія ранньомодерних та модерних суспільств; 
  • Соціорелігійна історія України ранньомодерного та модерного періодів;
  • Історія України та державних утворень, частиною яких вона була в різні історичні періоди (Річ Посполита, Російська імперія, СРСР);
  • Європейська історія від ранньомодерного періоду до сучасності; інтелектуальна історія. 

 

Основні напрями досліджень, що розробляються кафедрою археології: 

  • Дослідження проблем археології та первісної історії на території України;
  • Формування та розселення народів індоєвропейської сім’ї;
  • Походження українців та їхніх слов’янських сусідів; проблеми соціокультурного та економічного розвитку суспільства та історії людства за доби енеоліту-бронзи;
  • Археологія та історія тюркомовних народів Середньовіччя;
  • Формування розвитку та занепаду археологічних культур та культурних спільнот доби бронзи на теренах України;
  • Проблеми появи хліборобства, історії та археології доби неоліту та енеоліту; поява та розвиток трипільської протоцивілізації. 

 

Аспіранти набувають якісної фахової підготовки, що забезпечує їх методологічним й теоретичним інструментарієм, спеціальними знаннями й необхідними навичками для здійснення індивідуальних дослідницьких проєктів та написання дисертацій.

Усе про освітньо-наукову програму PhD «Історія та археологія»

Вартість навчання за контрактом для першого та другого років становить 70 000 грн на рік, для третього та четвертого років — 52 000 грн на рік.

2
бюджетних місць
43
контрактних місць
7000 грн/міс.*
вартість контракту
4 роки 0 місяців
тривалість навчання
* Місячна вартість навчання за контрактом обрахована виходячи з тривалості навчального року, що становить 10 місяців. Оплата здійснюється раз на семестр, або щорічно, або одразу за всі роки навчання.

Переваги

ОНП «Історія та археологія» було розроблено у 2016 р. із урахуванням багаторічного успішного досвіду фахової підготовки аспірантів з історії та археології,  а також досвіду впровадження експериментальної PhD програми «Історія Східно-Центральної Європи» у КМА у 2010–2015 рр.

Активне залучення аспірантів програми до викладання на кафедрах історії та археології

Гарант ОНП — Наталя Миколаївна Яковенко – провідна українська історикиня, професор, доктор історичних наук, заслужений діяч науки і техніки України, засновниця і керівниця наукової Школи дослідження соціальної та культурної історії України XVI–XVII ст.

Формування індивідуальної освітньої траєкторії для кожного аспіранта(-тки) з урахуванням його/її наукових інтересів, що є втіленням концепції «Досліджуючи — навчаємось!» (learning by doing research)

Тісна співпраця наукових керівників й аспірантів у різноманітних наукових і освітніх проєктах, що сприяє розробці індивідуальних дослідницьких проєктів а також залученню аспірантів до міжнародної академічної спільноти

Стимулювання самостійної дослідницької діяльності, підтримка фахової активності й прагнення до нових знань, відкритості, до комунікації та взаємодії в рамках міжнародної академічної спільноти

Випускники ОНП переважно працюють у провідних наукових і дослідницьких установах в Україні й за кордоном, часто повертаються на свої кафедри вже як викладачі

Конкурс

Прохідні бали у минулому році

Стипендії від грантодавців

Конкурс Фонду Лозинських

Конкурс Фонду родини Юхименків

Конкурс Об'єднаного Фонду МБФВ КМА Докторської школи КМА

Контактна особа

Криворучка Людмила Дмитрівна

Координатор набору